Podstawy zakupu auta terenowego

 1. Kupuj sercem, nie staraj się wybrać marki idealnej, (bo takiej nie ma), każda terenówka charakteryzuje się określonymi zaletami i wadami (patrz zakładka samochody).
 2. Nie korzystaj z doradztwa osób, które wczoraj kupiły swój pierwszy samochód terenowy i wraz z zakupem stały się ekspertami w dziedzinie.
 3. Patrz na fora internetowe z przymrużeniem oka. Informacje tam przekazywane nieczęsto pochodzą od znawców tematu ?auta 4x4?, raczej od gawędziarzy, którzy mieli niewielki kontakt  z rzeczami, na temat których się wypowiadają. Ich opinie to powtarzane plotki i zasłyszane stereotypy. Informacje pochodzące od doświadczonych osób, mających coś do powiedzenia, najczęściej giną w ?papce? głupot.
 4. Pamiętaj: zakup auta terenowego to nie kupno bułek w sklepie! Ostateczna decyzja o zakupie musi być poprzedzona rzetelnymi przygotowaniami i raczej nie  będzie to błyskawiczny zakup.
 5. Zakup auta terenowego musi być poprzedzony kilkoma jazdami próbnymi w samochodach tej samej marki, dzięki temu uzyskamy skalę porównawczą. Nie patrz wtedy na cenę czy rocznik, a raczej na lokalizację, aby samochód terenowy znajdował się jak najbliżej.
 6. Wstępna selekcja powinna odbywać się  w obecności kogoś, kto zna się na autach terenowych. Aby rozpoznać stan techniczny auta 4x4, jego prawdziwy przebieg, trzeba dobrze znać się na tych samochodach. Osoby, które nawet dobrze znają się na osobówkach, nie będą w stanie tego zrobić. Auta terenowe to jednak trochę inna bajka.
 7. Komisy traktuj jako ostateczne źródło zakupu terenówki. Pamiętaj, że komis musi tanio kupić i drogo sprzedać. Dodatkowo trudno jest poznać prawdziwą historię auta?opowieść, że właściciel był starszym panem i nigdy nie palił w samochodzie to stały element komisowego opisu.
 8. Nie kupuj samochodu na giełdzie. Staraj się dotrzeć do miejsca zamieszkania właściciela, pozwala to zweryfikować jego prawdomówność.
 9. Nie warto jeździć po samochody na drugi koniec kraju. Jesteśmy wtedy skazani na kupowanie auta w nieznanym mieście, bez dostępu do zaprzyjaźnionych serwisów. Najczęściej  zabierasz wtedy gotówkę i nie zakładasz powrotu bez samochodu. Oglądasz samochód terenowy i wypłacasz gotówkę po kilku minutach, bo przecież daleka droga do domu?BŁĄD!
 10. Złota zasada: na pierwsze oględziny nie zabieraj kasy ani zaliczek. Pozwoli to uniknąć przysłowiowego ?napalenia się?. Powrót do domu, przespanie się z  tematem dają podstawy do podjęcia racjonalnych decyzji zakupowych.
 11. Jeśli samochód 4x4 będzie wydawał się godny twojej uwagi, koniecznie dokonaj przeglądu przedzakupowego w serwisie zajmującym się autami 4x4 (i tylko w tego rodzaju serwisie). Warto wydać kilkaset złotych na sprawdzenie nawet kilku aut, zaoszczędzając w ten sposób do kilku tysięcy złotych, a przede wszystkim oszczędzając sobie nieprzyjemnych wiadomości po zakupie.
 12. Staraj się dokładnie sprawdzać dokumenty i NUMERY NA RAMIE (bezpośrednio na ramie, a nie tabliczkach znamionowych!). Dużo terenówek sporo przeszło w swoim życiu i znane są nam przypadki gdzie nabywca tak naprawdę za swoje pieniądze dostawał oryginalną tabliczkę znamionowa wraz z dowodem i kartą pojazdu, a cała reszta była zbieraniną części.

Serwis 4x4

 • naprawy bieżące aut terenowych;
 • pomoc w zakupie samochodu 4x4;
 • przygotowanie aut do wyprawy;

Wyprawy 4x4

Zapraszamy do obejrzenia opisu wyprawy na Bałkany - zdjęcia i opis.

Auta 4x4

Zapraszamy do przeczytania nowych opisów:
Toyota Land Cruiser FZJ 80 oraz Toyota Land Cruiser HDJ 100

Kontakt

Adres
ul. Modlińska 349
03-151 Warszawa

Serwis
tel. stac.: 0 22 676 57 34

Porady, wyprawy 4x4
tel. kom.: 0 604 286 902