ABC wstępnych oględzin

 1. Obejrzyj środek samochodu terenowego:
  powycierana kierownica, zapadnięty fotel kierowcy, zniszczona gąbka po lewej stronie siedziska w fotelach kierowcy, poprzecierane gumy na pedałach.
  Te obserwacje pozwolą wam się odnieść do przebiegu auta. Uszkodzenia przedstawiane powyżej, zaczynają pojawiać się (w większości samochodów terenowych), dopiero przy przebiegu rzędy 150-180 tysięcy. Terenówki z mniejszymi przebiegami nie powinny mieć tego typu uszkodzeń.
 2. Sprawdź zawiasy drzwi kierowcy ? ruszając otwartymi drzwiami góra-dół ? luz też świadczy o dużym przebiegu (choć są wyjątki).
 3. Oglądaj samochody tylko czyste. W samochodach brudnych i zabłoconych pod spodem niczego nie znajdziemy. Właściciel musi pokazać auto czyste, jeśli to już jest dla niego problem , to nie warto zajmować się tym egzemplarzem.
 4. Pamiętaj: dokładnie obejrzyj ramę samochodu. Porównując stronę prawą z lewą, bardzo łatwo wyłapiecie ewentualne różnice miedzy stroną naprawianą, a oryginalną.
 5. Bardzo dokładnie obejrzyj wszystkie zakamarki nadwozia oglądając elastyczną powłokę zabezpieczeń i porównując ją tak jak w przypadku ramy (prawa-lewa).
 6. Sprawdź czy elementy podwozia nie są powycierane przez trawę i błoto.
 7. Koniecznie sprawdź poprawne działanie sprzęgła (sprzęgło do terenówki to dość duży wydatek).
 8. Wyjmij bagnet silnika, kropla oleju napuszczona miedzy palce i rozciągnięta powinna się zerwać po 2-3 milimetrach, jeśli jesteś w stanie rozciągnąć krople do 8-10 milimetrów, to świadczy to o obecności dodawanych zagęszczaczy dla ukrycia słabego stanu silnika.
 9. Silnik po przejechaniu kilku kilometrów i osiągnięciu prawidłowej temperatury powinien mieć lekko stwardniałe przewody układu chłodzenia.
  Przewody całkowicie miękkie świadczą o rozszczelnieniu układu chłodzenia, najczęściej celowo, aby ukryć uszkodzenie głowicy.
 10. Po odkręceniu korka oleju w silniku powinniśmy mieć niewielki przedmuch. Jeśli wyrywa nam korek z rąk, a przedmuch porównywalny jest z rurą wydechową to zły znak (tylko porównanie kilku takich samych silników pozwoli nam ustalić skalę porównawczą ? generalnie im mniej tym lepiej).
 11. Sprawdź wycieki oleju silnik, skrzynia, mosty. Zasada zawsze taka sama: wyciek ? źle, brak wycieku ? dobrze (wyjątek stanowi Land Rover do 1998 roku: brak wycieku ? nie dobrze, oznacza brak oleju ;) )

Udając się na wstępne oględziny z wyżej wymienioną listą, bez trudu powinniście ?odsiać? dobre auta od przysłowiowego gruzu.

Serwis 4x4

 • naprawy bieżące aut terenowych;
 • pomoc w zakupie samochodu 4x4;
 • przygotowanie aut do wyprawy;

Wyprawy 4x4

Zapraszamy do obejrzenia opisu wyprawy na Bałkany - zdjęcia i opis.

Auta 4x4

Zapraszamy do przeczytania nowych opisów:
Toyota Land Cruiser FZJ 80 oraz Toyota Land Cruiser HDJ 100

Kontakt

Adres
ul. Modlińska 349
03-151 Warszawa

Serwis
tel. stac.: 0 22 676 57 34

Porady, wyprawy 4x4
tel. kom.: 0 604 286 902